Logitech H110 Wired Stereo 3.5mm Headset
SKU: 981-000459
In Stock
Notify me when back in stock
Interface:3.5mm
Colour:
Logitech Stereo Headset H110 981-000459: The simple way to start talking online. Chatting is easy with this corded PC headset, perfect for first-time Internet callers. Get just what you need to hear and be heard, plus enjoy your music, movies and games in clear stereo sound.
Features
-
Loud and clear
The noise-canceling microphone reduces background noise—and rotates out of the way when you’re not using it.
-
In stereo
Why stop at Internet calls? Your headset is ready for music, movies and games, too.
-
Wear it your way
You can adjust the headband for the right fit—and wear your microphone on whichever side you want.
ADDITIONAL FEATURES
-
System Requirements
-
-
Works with Windows®. (Not for use with Apple® computer hardware.)
- Sound card with 3.5 mm microphone-in and audio-out ports
-
Works with Windows®. (Not for use with Apple® computer hardware.)
-
-
Warranty Information
2-Year Limited Hardware Warranty
-
Package Contents
-
- Headset
- User documentation
-
-
Technical Specifications
-
Sensitivity:
- -58 dBV/µBar, -38 dBV/Pa +/- 4 dB
-
Frequency response:
- Headset: 20 Hz – 20,000 Hz
- Microphone: 100 Hz –16,000 Hz
- 6-foot shielded cord
- 3.5 mm color-coded connectors
-
Sensitivity:
-
Part Number
- PN 981-000459
| SKU | 981-000459 |
| Model # | 981-000459 |
| Barcode # | 00097855083029 |
| Brand | Logitech |
| Shipping Weight | 0.0740kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.001152000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Type | store |
2 Years Limited Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Shopping Express users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.