Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 16" WUXGA IPS Ultra 7 255H 32GB RTX PRO 1000 1TB SSD AI Boost WiFi 7 W11P Workstation Laptop
SKU: 21Q8002CAU
In Stock
Notify me when back in stock
FREE GIFT:
Edifier W600BT Blue Bluetooth Wireless 3.5mm Headset
FREE with this item
CPU:Intel Core Ultra 7 255H
RAM:32GB
Graphics Card:RTX PRO 1000 Blackwell
Graphics Card Memory (VRAM):8GB
Integrated Graphics:Intel Arc graphics
SSD:1TB
Screen Size (Inches):16"
Screen Resolution:1920 x 1200
Screen Panel Type:IPS
USB Type-C:3
USB Type-C Power Delivery Support:Yes
USB Type-C DisplayPort Support:Yes
USB Type-C Thunderbolt 4 Support:Yes
USB Type-A:1
HDMI:1x HDMI 2.1
WLAN (WiFi):802.11be
Ethernet Port/RJ45:No
Webcam:5MP
SD Card Reader:1
Audio In/Out Type:Combined 3.5mm
Fingerprint Reader:Yes
Backlit Keyboard LED:Yes
Colour:Black
Weight (kg):1.84kg
Operating System:Windows 11 Pro
| SKU | 21Q8002CAU |
| Model # | 21Q8002CAU |
| Barcode # | 000021Q8002CAU |
| Brand | Lenovo |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Unit Of Measure | ea |
| Type | store |
3 Years Limited Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Shopping Express users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Free Wireless Headset with Every Laptop Purchase