Asus ROG Zephyrus G16 16" WQXGA OLED 240Hz Ultra 9 285H 64GB GeForce RTX 5090 2TB SSD AI Boost WiFi 7 W11P Laptop
SKU: GU605CX-QR124X
In Stock
Notify me when back in stock
CPU:Intel Core Ultra 9 285H
RAM:64GB
Graphics Card:NVIDIA GeForce RTX 5090
Graphics Card Memory (VRAM):24GB
Integrated Graphics:Intel Arc Graphics
SSD:2TB
Screen Size (Inches):16"
Screen Resolution:2560 x 1600
Screen Panel Type:OLED
Screen Refresh Rate (Hz):240Hz
USB Type-C:2
USB Type-C Thunderbolt 3 Support:Yes
USB Type-C Thunderbolt 4 Support:Yes
USB Type-A:2
HDMI:1x HDMI 2.1
WLAN (WiFi):802.11be
Webcam:Yes
SD Card Reader:1
Docking Connector:Yes
Backlit Keyboard LED:RGB
Colour:Grey
Weight (kg):1.95kg
Operating System:Windows 11 Pro
| SKU | GU605CX-QR124X |
| Model # | GU605CX-QR124X |
| Barcode # | 00197105952560 |
| Brand | Asus |
| Shipping Weight | 2.4500kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Unit Of Measure | ea |
| Type | store |
1 Year Limited Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Shopping Express users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Get the standard edition of 007 First Light by 11/6/2026*