Asus Gaming V16 16" WUXGA IPS 144Hz Core 7 240H 16GB GeForce RTX 4050 512GB SSD WiFi 6 W11H Laptop
SKU: V3607VU-RP036W
Was $1,999.00
RRP $1,998.70
In Stock
Promotion: Sale end 00:00am, 18th May 2026
Dispatch from warehouse in 24 hours
Free Shipping
Notify me when back in stock
FREEBIES! Buy Asus Gaming V16 16" WUXGA IPS 144Hz Core 7 240H 16GB GeForce RTX 4050 512GB SSD WiFi 6 W11H Laptop Today & Choose From One Of These FREE Gifts!
Edifier W600BT Blue Bluetooth Wireless 3.5mm Headset
FREE With This Item!
CPU:Intel Core 7 240H
RAM:16GB
Graphics Card:GeForce RTX 4050 Laptop GPU
Graphics Card Memory (VRAM):6GB
Integrated Graphics:Intel Graphics
SSD:512GB
Screen Size (Inches):16"
Screen Resolution:1920 x 1200
Screen Panel Type:IPS
Screen Refresh Rate (Hz):144Hz
USB Type-C:1
USB Type-C Power Delivery Support:Yes
USB Type-C DisplayPort Support:Yes
USB Type-A:2
HDMI:1x HDMI 2.1
WLAN (WiFi):802.11ax
Webcam:1080p FHD Webcam
Audio In/Out Type:Combined 3.5mm
Backlit Keyboard LED:Yes
Colour:Matte Black
Weight (kg):1.95kg
Operating System:Windows 11 Home
| SKU | V3607VU-RP036W |
| Model # | V3607VU-RP036W |
| Barcode # | 00197105845848 |
| Brand | Asus |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Unit Of Measure | ea |
| Type | store |
1 Year Limited Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Shopping Express users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Free Wireless Headset with Every Laptop Purchase