APC BR1600MI Back UPS Pro 960W 1600VA 8 Outlets UPS
Redeem $20 Digital Voucher by 30/4/2026*
Battery may be unplugged from main unit upon arrival for safer delivery
SKU: BR1600MI
RRP $729.00
Sold Out
Notify me when back in stock
Wattage (W):960W
Volt-amps (VA):1600VA
Number of Outlets:8 Outlets
Features
| SKU | BR1600MI |
| Model # | BR1600MI |
| Barcode # | 00731304346913 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 9.0000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.480m |
| Unit Of Measure | ea |
| Type | store |
Purchased one of our eligible APC products online between 20 March and 30 April 2026? You can claim your digital voucher here for the following models.
Please note: only one claim submission is allowed per customer.
You can include up to three receipts in that submission, covering a maximum of three eligible purchases.

2 Years Limited Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Shopping Express users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
